Montaż zbiorników na wodę coraz częściej nie jest już tylko opcją, wpisaną w ekstrawagancki sposób życia, ale wymaga wprowadzenia znacznie bardziej odważnych decyzji, wynikających z ciągle pogarszającego się stanu wód wodociągowych. Bądźmy szczerzy – tendencje te nie ulegną zmianie, lecz ciągłemu pogorszeniu, wynikającemu chociażby ze zmniejszania się zasobów wody pitnej w Polsce.
Duże zasoby, niewielki potencjał
Zbiorniki na wodę pitną stają się koniecznością w momencie, gdy na naszej działce mamy do czynienia z relatywnie dużymi zasobami wód podziemnych. Jest to o tyle istotne, gdyż w zasadzie wyłącznie one nadają się do spożycia. Owszem, jeszcze kilkadziesiąt lat temu klasyczne studnie budowano na głębokości sięgającej wyłącznie do wód podskórnych, ale zmieniające się tendencje (chociażby w rolnictwie) znacznie utrudniają ten proces.
Nowy dom, nowe możliwości
Zbiorniki na wodę pitną warto również instalować w przypadku budowy domu. Oczywiście nie jest to wymóg, ale:
– Instalacja zbiornika wody pitnej wymaga skompletowania szeregu uprawnień, w tym oczywiście pozwolenia na budowę. Wszystkie te formalności można niejako „załatwić” za jednym razem, wprowadzając instalację wody pitnej do projektu domu.
– Budowa domu wraz ze zbiornikiem na wodę pitną (i ze związaną z nim instalacją), wymaga odpowiednich nakładów finansowych. Inwestycja ta jest jednak tańsza „w pakiecie”, aniżeli osobno.
Poza tym trzeba pamiętać, że dom to inwestycja na najbliższe kilkadziesiąt lat. Z biegiem czasu jakość wody w instalacjach wodociągowych może być na tyle słaba, że nie nada się ona do picia nawet po przegotowaniu. Co wtedy?
Wysoki koszt wody
Instalacja zbiorników na wodę pitną staje się już teraz koniecznością, gdyż koszt spożywanej wody butelkowanej jest już bardzo wysoki. Dla przykładu, dobrej jakości woda mineralna to wydatek trzech złotych za butelkę 1.5 litra. Oczywiście nie mówimy tu o wodzie źródlanej, której parametry pozostawiają wiele do życzenia.
Obydwa rodzaje wód (tj. wodę z butelki i ze zbiornika) mogą mieć podobne właściwości odżywcze, dzięki zainstalowaniu specjalnych wkładów wzbogacających skład wody. Przy tak dużych i rosnących cenach wody ze sklepu, koszty te bardzo szybko się zwrócą.
Podsumowanie
Zbiorniki na wodę pitną stają się powoli koniecznością, która wynika głównie ze spadających zasobów wody w Polsce. Nie dość, że mamy jej stosunkowo niewiele, to jeszcze jej jakość ciągle ulega obniżeniu, co jednoznacznie wynika z osłabienia jakości infrastruktury wodociągowej w naszych miastach.