Wino to trunek będący podstawą włoskiej kuchni. Kraj ten od wieków słynie z produkcji najlepszych win na całym świecie. Trunki te są powszechnie produkowane w Toskanii, Abruzji, Piemoncie oraz na Sycylii. Jak wybrać dobre włoskie wino?
Wina włoskie – kilka ciekawostek
Wina pochodzące z Italii są degustowane na całym świecie. Dzieli się na:
– północne – najczęściej pochodzące z Toskanii,
– południowe – najczęściej pochodzące z Sycylii
Obecnie we Włoszech znajduje się mnóstwo odmian winorośli. Najwięcej znajduje się ich na południu, gdzie klimat jest najcieplejszy. W regionie tym, nie brakuje lokalnych winnic, które kryją w sobie wręcz obłędne smaki.
Jeżeli chodzi o produkcję światową, to Włosi produkują aż 20 procent ze wszystkich win świata.
Wina z Italii – najpopularniejsze rodzaje
Italia to kraj słynący od wieków z produkcji najsmaczniejszych win na całym świecie. Pośród wielu aromatycznych trunków można wymienić:
Riserva – czyli takie wino, które przed rozlaniem do butelek dojrzewa w beczkach lub metalowych kontenerach przynajmniej przez okres dwóch lat. Wszystkie tego typu trunki, mimo zawartości alkoholu są bardzo delikatne w smaku.
Superiore – czyli wina o naturalnie najwyższym stężeniu alkoholu
Classico – czyli wina produkowane z winogron pochodzących z obszarów produkcji sięgających okresu starożytności
Jak wybrać dobre wino włoskie?
Wybór win pochodzących z Italii jest na rynku przeogromny. Na wielu półkach sklepowych każdy klient zainteresowany zakupem może wybierać spośród win słodkich, półsłodkich, wytrawnych oraz półwytrawnych. Do wyboru są wina białe, czerwone oraz różowe.
Jakość oferowanych win zależy nie od jego rocznika, a od rodzaju. Niemniej najgłębszy smak mają te trunki, które dojrzewały przez wiele lat. Za takie wina trzeba zawsze więcej zapłacić.
Włoskie wina są znakowane jako DOC – denominazione d’origine controllata lub DOP – denominazione d’origine protetta. Oznaczenie to jest równoważne z oznaczeniem DOC. Zanim wina te pojawią się na sklepowej półce muszą przejść szereg badań i analiz. Oznaczenia te odpowiadają nazwom szerokości geograficznych, z których pochodzą oraz nazwą szczepów charakterystycznych dla danej strefy produkcji.
Na wielu półkach sklepowych można także spotkać włoskie wina o oznaczeniu DOCG, które to posiadają wyższą jakość w porównaniu z winami DOC/DOP. Wina DOCG można rozpoznać po numerowanym ateście, który znajduje się na szyjce butelki tuż pod korkiem.
Na rynku dostępne są również wina IGT, które to są produkowane w 85 procentach z winogron pochodzących z obszarów, od których pochodzi nazwa wina.