Nie ma przemysłu budowlanego i remontowego bez użycia giętarek. Urządzenia te pozwalają na dostosowanie wielu materiałów do potrzeb konstrukcyjnych, nawet tych wysoko precyzyjnych. Jak każda maszyna jednak także giętarka podlega z czasem intensywnemu zużyciu. Można je w przybliżeniu określić.
Giętarka – do jakich materiałów służy?
Urządzenie do gięcia profili metalowych i cienkościennych oraz grubościennych rur pozwala uzyskać pożądany kształt wymienionych materiałów np. wykonanych ze stali. Giętarka beztrzpieniowa służy wyginaniu ich w oparciu o kształt zastosowanej matrycy. Z kolei zaś trzpieniowa, której trzpień wypełni światło rury, pomoże w uzyskaniu wygięć pod ostrym kątem.
Praktycznie każda budowa i remont, który obejmuje wymianę stolarki okiennej z parapetami, czy wniesienia nowego dachu, nie obędzie się bez giętarki dekarskiej, czyli zaginarki. Przenośne urządzenie służy do ręcznego dopasowywania elementów blaszanych.
Z kolei prasy krawędziowe i giętarki segmentowe są pomocne w dowolnym kształtowaniu arkuszy blachy o większej powierzchni i zdecydowanie większej grubości niż ta, z którymi poradzi sobie lekka podręczna zaginarka.
Giętarki – jak długo działają bez awarii?
Badacze starają się określić, jaka jest żywotność różnego rodzaju maszyn i urządzeń, także tych do obróbki metali na przemysłową lub domową skalę. Doświadczenia i testy, dzięki którym można ocenić stopień zużycia w stosunku do czasu pracy i intensywności działania, pozwalają zapobiec np. wypadkom przy pracy lub oszacować ryzyko obejmowania parku maszynowego ubezpieczeniem.
W przypadku giętarki stosowanej w zakładzie przemysłowym, gdzie praca przy niej odbywa się stale, lecz na jedną zmianę, po pierwszym roku używania nowego urządzenia można spodziewać się 14-proc. zużycia. Po 5 latach będzie to już zużycie w skali 70-proc. kwalifikujące maszynę do przeglądu i remontu. Praca nowej giętarki na 3 zmiany daje podobny stopień wyeksploatowania już po 2 latach.
Po drugim generalnym remoncie giętarka przeciętnie zużywa się już szybciej. 70-procentowe zużycie osiąga po 3 latach, ale pracując tylko na 2, nie zaś na 3 zmiany.
Żywotność giętarek można próbować przedłużyć
Wszystko to warto wziąć pod uwagę przy zakupie używanych urządzeń z drugiej ręki bądź przy ocenie stopnia dostępności w handlu części zamiennych do giętarek i zaginarek.
Zużycie jest naturalnym procesem, sztuka w tym, aby je uwzględnić i zawczasu przygotować się do niezbędnej wymiany matryc, trzpieni, siłowników, pomp hydraulicznych, czy sterowników.